![](https://test.virtualna-ordinacija.com/wp-content/uploads/2023/03/Virtualna-ordinacija_Slomljeno-srce-300x200.jpg)
Europski tjedan svjesnosti o antibioticima obilježava se od 18. do 24. studenog. Problem otpornosti bakterija uzrokuje čak 33.000 osoba zbog infekcije bakterijama otpornima na antibiotike.
Naš dr. Nikola pojašnjava zašto se to događa te može li svatko od nas nešto napraviti da se ovaj problem smanji.
Antibiotici su skupina lijekova usmjerena na borbu protiv živih organizama (biotika), u ovom slučaju bakterija. Prvi antibiotik na svijetu otkrio je Alexander Fleming i to je bio penicilin.
Bakterije su mikroskopski jednostanični organizmi. Zapravo su bakterije najbrojnija skupina organizama na Zemlji i nalaze se posvuda oko nas, ali i u nama. Znate li da u našim crijevima živi veći broj bakterija nego što imamo ljudskih stanica na tijelu?
No, neke bakterije imaju štetan učinak na ljude i uzrokuju bakterijske bolesti. Kod blažih bakterijskih bolesti, primjerice upale grla, može se dopustiti tijelu nekoliko dana da se samo izbori protiv njih. Tijelo će povisiti temperaturu kako bi se toplinom riješilo štetnih bakterija. Zato je važno ne snižavati tjelesnu temperaturu ako je niža od 38,5 C, osim ako se radi o osjetljivim skupinama koje teže podnose povišenu tjelesnu temperatutu – malenoj djeci i starijim osobama.
No, ako bakterijska upala ne prođe kroz nekoliko dana, liječnik obiteljske medicine preporučit će primjenu lijekova – antibiotika. Na tržištu postoji veliki broj antibiotika, usmjerenih na borbu protiv različitih bakterija. No, široka primjena antibiotika dovela je do antibiotske rezistencije, o čemu govori dr. Nikola u videu.
Ono što svatko od nas može napraviti u borbi protiv antibiotske rezistencije je sljedeće:
U 2022. godini pristiglo nam je 227 Vaših upita. Slušamo Vas!
Pitajte naše stručnjake