![](https://test.virtualna-ordinacija.com/wp-content/uploads/2023/03/Virtualna-ordinacija_Slomljeno-srce-300x200.jpg)
Nakon duge i hlade zime, jedva dočekamo izlaganje suncu u proljetnim i ljetnim mjesecima. No, koliko sunca je dovoljno za zdravlje i sintezu vitamina D, a koliko izlaganje suncu vodi narušavanju zdravlja?
Naš dr. Nikola pojašnjava što se događa u našem tijelu i koži kada se izlažemo suncu, ali i procese koji se dogode uslijed prekomjernog izlaganja suncu.
Par kratkih podsjetnika:
Što ako ipak izgorite na suncu? Donosimo nekoliko savjeta za prvu pomoć!
Hladna kupka – Crvenilo na koži nije lijepo vidjeti, peče i zateže, a ujedno je i znak upale. Kako bi se smanjio upalni proces i bol zbog opeklina, pri tuširanju koristite hladniju vodu jer će olakšati neugodan osjećaj.
Hidratantna krema – Zahvaćeno mjesto mažite hidratantnom hranjivom kremom. U nizu kozmetičkih sastojaka koji smanjuju upalne procese, aloe vera je sigurno jedna od najpoznatijih, a njeno korištenje nije mit.
Pijte više vode – Ako je veći dio tijela zahvaćen crvenilom, kožna barijera se oštećuje i nije u mogućnosti zadržati tekućinu koja je potrebna organizmu. Stoga, može doći do dehidracije pa se preporučuje piti veće količine vode i nezaslađenih biljnih čajeva.
Protuupalni lijek – Javite se liječniku obiteljske medicine ako je zahvaćen velik dio tijela. S obzirom na druga zdravstvena stanja koja imate, može preporučiti uzimanje njegog protuupalnog lijeka, primjerice paracetamola ili ibuprofena.
Lagane tkanine – Na upaljenu kožu možete staviti tanku vlažnu gazu kako bi umanjila neugodan osjećaj. Iako sva odjeća smeta kada izgorimo na tijelu, manje će iritirati lagana i široka odjeća. Birajte pamučne i lanene komade.
U 2022. godini pristiglo nam je 227 Vaših upita. Slušamo Vas!
Pitajte naše stručnjake