Od početka pandemije uzrokovane COVID-19 virusom, postali smo svjesniji vlastitog i tuđeg kašlja, budući da se u počecima isticao kao glavni simptom bolesti. Iako se nekad trudimo suzbiti nalet kašlja, naš dr. Nikola objašnjava zašto to nije moguće.
Kašalj služi izbacivanju iritansa iz organizma, ali i doprinosi širenju infekcija koje se prenose kapljičnim putem.
Prema subjektivnom osjećaju pacijenata, kašalj se najčešće dijeli na produktivni i suhi, odnosno nadražujući kašalj.
Produktivni kašalj kod kojeg dolazi do prekomjernog stvaranja guste sluzi liječi se mukoliticima – lijekovima koji mijenjaju fizikalni sastav sluzi i olakšavaju njeno iskašljavanje. Uz njih se preporučuje piti velike količine tekućine. Za iskašljavanje se preporučaju i biljni ekspektoransi koji otapaju bronhijalnu sluz i pomažu njeno iskašljavanje. Neki od njih su ekstrakt bršljana, ekstrakt jaglaca i ekstrakt bijelog sljeza.
Za suh i nadražajni kašalj obično se koriste antitusici koji smanjuju refleks kašlja. Kao biljni antitusici koriste se ekstrakti islandskog lišaja i trpuca.
Kašalj zna biti dosadan,dugotrajan, ometati noćni san i kvalitetu cjelokupnog života.
Ako kašalj ne prolazi spontano, traje duže od tri tjedna te iskašljavate sadržaj, svakako se javite svom liječniku obiteljske medicine. Nakon razgovora i pregleda, možda ćete biti upućeni na daljnju obradu, primjerice rendgensko snimanje pluća ili obradu kod specijaliste pulmologije.
U 2022. godini pristiglo nam je 227 Vaših upita. Slušamo Vas!
Pitajte naše stručnjake