![](https://test.virtualna-ordinacija.com/wp-content/uploads/2023/02/VO-hormonalna-ravnoteza-kronicni-umor-300x200.jpg)
Sindrom kroničnog umora nije dugo na listi medicinskih dijagnoza. Uvršten je tek kada je sve veći broj ljudi počeo prijavljivati simptome povezane s kroničnim umorom. Tu se prvenstveno misli na teškoće u svakodnevnom žiovtu, poput teškoća koncentracije na radnom mjestu, gubitka interesa za druženje ili teškoća u bliskim odnosima.
Upravo činjenica da se radi o sindromu otežava dijagnostiku, budući da uključuje širok spektar simptoma.
Sindrom kroničnog umora definira se kao stanje umora koje traje barem šest mjeseci, tijekom kojih svaka aktivnost pogoršava umor, a istovremeno – umor se ne smanjuje niti ne prolazi odmorom.
Prvi korak u dijagnostici su krvne pretrage, no one su obično u redu. Ipak, taj prvi korak je važan kako bi se isključile druge teže dijagnoze koje se također manifestiraju umorom.
Kako se radi o relativno novom zdravstvenom stanju i novoj dijagnizi, u ovom trenutku još ne postoje jasne smjernice niti za dijagnostiku, niti za liječenje bolesnika. Zasad se ovom stanju pristupa dijagnostikom i liječenjem pojedinih simptoma povezanih sa sindromom kroničnog umora. Ipak,važan korak je i samo postojanje dijagnize sindroma kroničnog umora.
O sindromu kroničnog umora, njegovoj dijagnostici i liječenju govori dr.sc. Ivan Kruljac, specijalist endokrinologije i dijabetologije iz zagrebačke Poliklinike Solmed. Pitali smo ga i može li se ovaj sindrom zamijeniti s bolestima štitnjače ili nekim drugim zdravstvenim stanjem.
Njegove savjete poslušajte u našem videu!
U 2022. godini pristiglo nam je 227 Vaših upita. Slušamo Vas!
Pitajte naše stručnjake